Schody wejściowe z żółtego piaskowca

Bardzo ciekawy przykład zastosowania kilku typów piaskowca w jednym kolorze. Pomimo różnic faktury, całość łączy zastosowanie jednego materiału, choć w zupełnie innych formach przetworzenia. Kluczowym elementem są schody, których urok podkreśla podmurówka domu wykonana z łupanki oraz murki ogrodowe z dzikówki.

Dopracowane schody ze szlifowanego piaskowca tworzą bardzo gościnny klimat. Dzięki temu, że każdy następny stopień jest mniejszy od poprzedniego, całość stanowi „zaproszenie” do tego aby wejść. Schody takie wykonywane są pod konkretny, zgodny z projektem i zamówieniem klienta. Każdy stopień to kilka, dokładnie dopasowanych do siebie elementów.

Podmurówka domu, elewacje ścian przy schodach oraz elewacja ściany od strony ogrodu wyłożone zostały łupanką. Płytki o różnych wymiarach zostały ułożone dość nieregularnie i wykończone fugą. To jeden ze sposobów układania łupanki, bo można układać ją także „na styk” – bez fug.

Całość dopełniają murki ogrodowe wybudowane z dzikówki. Ten typ piaskowca świetnie sprawdza się właśnie w takich zastosowaniach. Murki takie układa się relatywnie szybko i łatwo, a efekt zawsze jest ciekawy.

Piaskowcem wyłożono także ścieżki. Dużym plusem stosowania piaskowca na schodach i na ścieżkach jest jego porowata faktura. Nawet wyszlifowany zapewnia odpowiednie podłoże, na którym nawet, gdy jest mokry nie będziemy się ślizgać.

Całość w połączeniu z głęboką zielenią ogrodu i intensywną kolorystyką kwiatów daje bardzo gościnny, domowy efekt.

powrót